Tavuklu waffle mı?


Tatlı krizlerinin imdadına yetişen Batılı bir tatlı waffle. Hikayesiyle sizleri şaşırtmak için köşemize konuk oluyor. Belçika’dan ihraç olduğunu biliyoruz ama sofralarımıza yolculuğu ne zaman ve nasıl başladı merak ediyorsanız, buyrun hemen alt paragrafa.

Yazılı kaynaklara göre tarihi 12. yüzyıla kadar uzanan waffle, Avrupalıların yeni kıtadaki kolonileşme faaliyetleriyle 17. yüzyılda Amerika’ya taşınmaya başlanır. Orijinal hâlinden uzaklaşan ve farklı besinlerle kombinlenen waffle’lar Amerika’da sevilip tüketilirken, 1964’teki New York Dünya Fuar’ında gerçek Brüksel waffle’ının sunumu stant önünde uzun kuyruklar oluşmasına sebep olur.

Fuarda sunulan altın renkli, dışı çıtır waffle hamurları asla sıkışık değil aksine, ısırdığını fark ettirmeyecek kadar hafif dokuludur. Geleneksel sunumu sade olan waffle’ların üzerini süslemek için -prensip gereği, en fazla krema ve çilek kullanılır ve çilekli hâli o kadar beğenilir ki stantta sadece çilek doğranması için 10 kişi görevlendirilir. Hamurlar ise aynı anda 24 makineyle beraber pişirilir. Ve bu fuar, Amerika içinde ve dünyada waffle’ın tanınırlığı açısından dönüm noktası olur.

Fakat yemekler insan mobilasyonuyla değişiyor, belki çeşitleniyor fakat orijinal hâliyle kalmıyor. Amerikalılar da Belçikalıların waffle’ını farklılaştırıyor; sokak yemeğinden çıkarıp kahvaltı ya da akşam yemeği menülerine ekliyor. Hamuru için aynı özeni göstermiyorlar. Ve Belçikalılara göre hamurun kaybolan lezzetini soslarla örtbas etmeye çalışıyorlar. Tavuk, yoğurt, falafel gibi farklı yiyeceklerle de kombinleyerek waffle için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar.

Belçika waffle’ından alabildiğine uzak fakat Belçika waffle’ı diye satılan bu yenilikçi tatlar Belçika kralının moralini bir hayli bozmuş olacak ki 2007’de Thomas DeGeest’i Amerika’da gerçek Belçika waffle’ını yapması için görevlendiriyor. Bu amaçla kurulan Wafels & Dinges markası, New York sokaklarında karavan ile yaptığı satışlarıyla waffle'ın sokak lezzeti olduğunu unutturmuyor. Her ne kadar orijinal hâlinden uzaklaşan bir kültüre karşı kurulsa da Wafels & Dinges’in menüsünde de tavuklu ve soslu çeşitler sunuluyor; ve maalesef bunlar müşterilerinin favorisi!