Unknown Artist_Track 01


Müziği dijital formatta hayatımıza girmeye başlayıp kasetlerin yavaş yavaş raflardan indiği, analog karşısında dijitalin galip geldiği yargısının kabul gördüğü dönemlerde CD’den FLAC veya daha mütevazi MP3 gibi formatlara dönüştürüp paylaşmak, saklamak adettendi.


Şimdi alacağınız bir CD’yi dönüştürürken şarkı bilgileri ya gömülü olur yahut da internet üzerinden alınıp otomatik olarak kaydedilir. Eskiden ne yazık ki genellikle tek tek bilgileri girmek gerekirdi zira sanatçı ismi Unknown Artist (meçhul sanatçı), şarkılar ise sırasıyla Track 01, 02… şeklinde sıralanırdı. Dolayısıyla Unknown Artist için o yıllarda müzik dünyasının en meşhur sanatçısıydı demek yanlış olmaz.


Zaman değişti, teknoloji ilerledi. Bugün mesela radyoda çalan bir parçanın ismini bulmak için Shazam veya Soundhound gibi uygulamaların birkaç saniye dinlemesi kâfi. Yine de gizemini muhafaza edebilenine de denk gelmek mümkün.


İnternetin en gizemli şarkısı diye de bilinen, ismi dinleyenlerce "Like the Wind", "Blind the Wind", "Check It In, Check It Out" veya "Take It In, Take It Out" şeklinde tahmin edilen şarkının müellifi, bestecisi hatta kimin icra ettiği dahi meçhul. Yıllar evvel, kuvvetle muhtemel 1982-84 yılları arasında, NDR isimli, Kuzey Almanya’da yayın yapan radyo kanalında yayınlanırken kaydedilen şarkı gizemini bugün de muhafaza ediyor. Radyo kanalının o dönemki çalışanlarına ulaşıp soruşturması, arşivleri alt üst etmesi daha sonuç vermedi. Hâlâ çeşitli forumlarda organize biçimde aranan sanatçının kayıtlarda ismi bir süre daha Unknown Artist olarak kalmaya devam edecek gibi görünüyor.