"Merhaba, eski dostum karanlık!"


Nasıldı o şarkının devamı? “Seninle tekrar konuşmaya geldim”. 1967 yapımı Mezun (The Graduate) filmi Simon & Garfunkel’ın bugün bir klasik haline gelen Sound of Silence parçasıyla açılır. Bugün, filmin başarısında şarkıların payına atıf yapılırken o günlerde filmin başarısı sayesinde Simon & Garfunkel’ın tanındığı yargısı hakimdi.


Paul Simon & Art Garfunkel’dan müteşekkil ikili orta okulda tanışmışlar. Önceleri Tom & Jerry mahlasıyla giriştikleri deneme akim kalınca Simon & Garfunkel ismiyle 1964’te ilk albümleri Wednesday Morning, 3 A.M.’i yayınlamışlar. Başta tutmamış, öyle ki Paul Simon’ın Londra’ya taşınmasına sebep olmuş. Bu albümde yer alan Sound of Silence’ın radyolarda beklenmeyen başarısı karşısında ikili yeniden bir araya gelmiş. 1966’da şarkının ismiyle yeni bir albüm çıkarmışlar. Aynı yıl, albümdeki en güzel parça olan Scarborough Fair’deki dizelerden adını alan Parsley, Sage, Rosemary and Tyhme albümünü çıkmış.


Dönüm noktası ise kuşkusuz 1967’de Mezun filmi. Bu parçaları dünya çapında şöhrete ulaşmalarına vesile olmuş. 1968’de çıkan, filmle özdeşleşen Mrs. Robinson parçasının yer aldığı Bookends albümü ile yollarına devam eden ikili 1970’te yayınlanan Bridge Over Troubled Water’daki The Boxer ve El Condor Pasa ile başarılarının tesadüfi olmadığını ispat etmişlerdir.


Ne yazık ki 60’ların bitişi Simon & Garfunkel’ın da sonunu getirmiştir. Bazı organizasyonlarda bir araya gelseler de Simon ve Garfunkel yollarına yalnız devam etmişlerdir. Paul Simon çok tartışılan Güney Afrika konseri hariç müzik kariyerini görece iyi devam ettirmekte. Art Garfunkel şairlik ve oyunculuk denemeleri ile zaman zaman gündeme gelmiş ancak müzikal anlamda Simon’ın gölgesinde kalmıştır.


Çıktığı dönemde eleştirmenlerin pek hazzetmediğini vurgulayalım. Hâlâ dinlenen, sevilen klasikleri öylesine yer etmiştir ki Sound of Silence çıktıktan tam 40 yıl sonra, 2004’te Grammy Hall of Fame ödülüne layık görülmüştür. “Klasik”, tam olarak budur.