Flat Eric de Kim ola?


Quentin Dupieux’ü sinema meraklıları gerçek üstü filmleriyle tanırlar. Katil araba lastiği Rubber, canı sıkkın tuhaf polislerin rol aldığı Wrong Cops veya ismiyle tenakuz teşkil eden Réalité ve daha nice absürt, uçuk filmde imzası var. Müzikseverler ise diğer kimliğine, Mr. Oizo’ya aşinadır.

Mr. Oizo’nun müziği de sineması gibi deneysel, sıra dışı olagelmiştir. Flat Eric ise bunun doğal neticesi demek yanlış olmaz. Sarı kafası, turuncu gövdesi, yuvarlak siyah gözleri ve -alamet-i farikası- üçgen burnu ile son derece sevimli görünen bir karakterin polisten kaçan bir suçlu olarak tasvir edilmesi beklenir şey değildir. İlk defa 1999’da Levi’s reklamlarında dostu Angel ile arz-ı endam eden Flat Eric, aynı yıl çıkan Mr. Oizo’nun ilk ve en başarılı albümü Flat Beat’in kapağını süslemiş, şarkının klibinde rol almıştır.

Eric’in “flat” (düz) unvanı gerçekleşmeyen bir fikre atıfla üzerine yapışıp kalmıştır. Başta Eric karakterinin üzerinden arabayla geçmeyi düşünen Dupieux’ü bu fikrin çok şiddetli olacağı gerekçesiyle vazgeçirmeyi başarmışlar ancak ismi muhafaza edilmiştir.

Flat Eric’in nihayet yakalandığı, fakat serbest bırakıldığı bilgisini de paylaşalım bu vesileyle.