‘Gedirəm, gəlməsəm, yada sal məni’


Hayır sevgili okur, da ayrı değil. Konumuz da zaten bu değil. Pek kıymetli bestekar Eldar Mansurov’u ülkemizde Brilliant Dadaşova’nın icra ettiği Bayatılar’ı ile tanıyoruz. Daha doğrusu Sezen Aksu’nun sözlerini yazdığı Levent Yüksel uyarlaması Zalim ile demeli. Öyle ki birçok ülkede, çok farklı türde musiki icra eden sanatçılar elinde uyarlanmış, belki de Azerbaycan’dan çıkan en meşhur parça haline gelmiş.  

Tar üstadı, ozan babası Behram Mansurov’un rahle-i tedrisinden geçen bestekar, çeşitli film ve dizilere müzikler yapmış, rock, caz, halk müziği ve klasik müzik dahil hemen her türde çalışmalara imza atmış çok yönlü bir sanatçı Eldar Mansurov. Babasına ithaf ettiği, kendi tabiriyle “senfonik rock mugam” Behramname parçası bunun en sarih temsili.  

Başlığa konu beyit de yine Mansurov’un sık sık yadıma düşen bir parçasından. Mübariz Tagıyev’in kadife sesiyle icra ettiği parçanın Karabağ’a savaşmaya gidip dönemeyenlere ithaf olduğu rivayet olunur. Bu hakta teyit edecek bir şey bulamasam da sözlerini dinleyince başka bir şey hissetmiyor insan doğrusu. 

 28 Şubat 2023’te 71. doğum gününü kutlayan üstada sağlıklı, uzun ömürler dileriz.