“Ders çalışan kız” ne dinliyordu?


Youtube’da “Lo-Fi Hip Hop” veya “Chillhop” diye tabir edilen müzik türüne yukarıdaki görselle denk gelme ihtimaliniz epey yüksek. “Ders çalışan kız” diye bilinen görsel, bilhassa yoğunlaşmayı zaruri kılan işlerle uğraşırken arka planda sessizlik istemeyenler için pek uygun olan Lo-Fi türüyle özdeşleşti zaman içinde. Tekrar eden ritimleriyle dinleyeni yormayan bu türün tartışmasız en mühim ismi ise Japon sanatçı Nujabes. 


Asıl ismi Seba Jun (Nujabes haliyle anagram) olan sanatçı türün öncüsü olmasının yanı sıra biricik, sıra dışı ses örneklemedeki ustalığıyla alanındaki birçok isme ilham olmuştur. Caz başta olmak üzere çok farklı türleri hip hop ile derleyip sunan Nujabes, uluslararası şöhretini memleketinin bir başka büyük kültür ürününe, bir animeye borçlu.


2004 senesinde çıkan, Edo Japonyası’nda beat box yapan samuray bulabileceğiniz yegâne yapım olan Samurai Champloo, anime meraklılarının mutlaka kulağına çalınmış, epey popüler bir çalışma. Vatandaşı Shing02’nun seslendirdiği giriş parçası Battlecry, kitlelerin Nujabes ile tanışmasına vesile olmuştur. Lo-Fi’ın yer altından gün yüzüne çıkışı da bu zamana denk gelir.


Öncesinde, 2003 senesinde ilk stüdyo albümü Metaphorical Music’i çıkarmış, akabinde 2005’te çok başarılı olan Modal Soul albümünü yayınlamıştır. Ne yazık ki 2010 senesinde, elim bir trafik kazasında, henüz 36 yaşında hayatını kaybetti Nujabes. Yarım kalan son albümü Spiritual State ölümünden bir yıl sonra Japonya’da yayınlandı.