Bne bu sesi bir yerden hatırlıyorum, ama nerden?


Asha Bhosle (solda), ablası Lata Mangeshkar ile

Hint Sineması denince akla ilk Mumbai merkezli, şehrin eski ismi Bombay’dan adını alan Bollywood gelir. Oysa Hindistan bir kıta kadar büyük, tam 447 farklı dilin konuşulduğu bir ülke. Yılda 2000 civarında, 20 dilde film çekiliyor. Gel gelelim en büyüğü, görece yüksek kaliteli üretim yapanı Bollywood.

“Bollywood’un Padişahı” Shah Rukh Khan, Hint filmlerini tanımlarken “En az üç saatlik, toplumsal meseleleri, ilişkileri özellikle de aileyi merkeze alan, genelde altı dans sahnesi olan yapımlardır,” der. Dans müziksiz olmaz tabi. Şimdilerde tanınmış sanatçılar, hatta kavvali gibi geleneksel türlerle tanınan isimler dahi Bollywood için şarkılar yapıyorlar. Gelişme çağları ise arka planda şarkı söyleyip, yüzleri ekranda pek görülmeyenlerin yıllarıydı. Klasikleri izleyenlerin dikkatini çekmiştir. Birçok muganninin sesleri dinleyiciye benzer gelir. Bunun müsebbibi Lata Mangeshkar ve kız kardeşi Asha Bhosle.Zira Bhosle 12 binin üzerinde parçayla ablasını da aşıp Guinness Rekorlar Kitabı’na girerken Mangeshkar “sadece” 10 bin civarında kalmıştır. Dolayısıyla binlerce filmde yer almaları kaçınılmaz. Mangeshkar ailesinin diğer üyeleri bu ikili kadar olmasa da yine sektöre sayısız parça ile katkıda bulunmuşlardır.

Hal böyleyken fakirin şarkı seçmesi de pek güç oluyor. Tavsiyeleri bu seferlik abla ile kısıtlayalım. Aliyyülâlâ olanları hangileridir peki denirse Khandan (1965) filmindeki Tumhi Mere Mandir kuşkusuz ilk akla geleni. Ülkemizde çok sevilen Avare’de (1951) yer alan Ghar Aaya Mera Pardesi yine mühim klasiklerden. Ayrıca Truth Hurts’ün Addictive şarkısına temel olan, Jyoti’den (1981) Thoda Resham Lagta Hai ile Dil Tujhko Diya’dan (1987) Wada Na Todtanıdık gelecek çokça parçadan sadece birkaçı.