Tulku Khentrul Lordo Rabsel (12 yaşında) hocası Lhagyel ile Shechen Manastırı'nda. Khentrul manastıra girme zamanının geldiğine karar verdiğinde 5 yaşındaydı. (Bodnath, Nepal 1996 - Martine Franck) 

Martine Franck, İngiliz-Belçikalı belgesel ve portre fotoğrafçısı. Franck, Henri Cartier-Bresson'un ikinci eşi ve Henri Cartier-Bresson Vakfı'nın kurucu ortağı ve başkanıydı.

Franck'ın fotoğrafçılık kariyeri, kuzeninin Leica kamerasıyla fotoğraf çektiği Uzak Doğu gezilerinden sonra başladı. 1964'te Fransa'ya dönen Franck, kendisine ait bir fotoğraf makinesi ile Time-Life'ta fotoğrafçı Eliot Elisofon ve Gjon Mili'nin asistanı oldu. Franck ayrıca 1980 yılında Magnum Photos ajansına "aday" olarak katıldı ve 1983'te tam üye oldu. Ajansa kabul edilen az sayıdaki kadınlardan biriydi.

Fotoğraflarından dokuz kitabı yayınlandı ve 2005'te Fransız Légion d'Honneur'un şövalyesi yapıldı. 2010 yılında kemik kanseri teşhisi konduktan sonra bile çalışmaya devam etti. Son sergisi Ekim 2011'de Maison Européenne de la Photographie'de yapıldı. 2012'de 74 yaşında Paris'te hayatını kaybetti.